KİMLİK-KİMİM BEN?

Biliyor musunuz? Bu hayatta en çok fotoğraf çekenler ve görünür olmak isteyeler aslında küçükken fotoğrafları çekilmeyenler ve plansız bebekler.

Ne alaka diyenlerinizi duyar gibiyim ama maalesef böyle.

İstenmeyen ya da planlanmamış bir bebek, ya da hamilelik sırasında gizlenmek zorunda kalınan bebek hayatı boyunca var olma mücadelesini diğerlerine göre daha dramatik ve daha zor şartlarda vermekte.

Anne karnındaki bebek, ailesi ile arasındaki bağı kuramadığı için değersizlik duygusu ile ilk nefesini alıyor. Yaşam içeresinde büyüdükçe önce kardeşleri sonra arkadaşları sonra çalışma arkadaşları ve patronları ve tabiki ilerleyen dönemde hayat arkadaşları ile arasında hep değersizlik ve özgüven eksikliğine dayalı bir çok sorun yaşanmaktadır.

Bireyin geriye dönüp bebeklik, erken yaş çocukluk fotoğraflarına bakması, bu Dünyada bende varım ve bunun ispatı diye beynine mesaj gönderir. Sevildiği ve değer gördüğüm için benim de fotoğraflarımı çekmişler diye düşünen birey kendisinden önceki ya da sonraki kardeşler ile ahenk içerisinde yaşayabilir.

Ama kimi durumlarda, kendisinden önceki ya da sonraki çocukların resimleri çarşaf çarşaf gözüne sokulurken, kendisine ait resmin olmayışı çok yaralayıcıdır. Ailenin “O zamanlar okadar çok meşguliyetimiz vardı ki hiç aklımıza gelmedi, zamanımız yoktu…” gibi cevaplar daha da yaralayıcıdır.

 

Kimlik oluşumunda bireyin geçmişine ait parçaları görebilmesi çok önemlidir. Dünyada kendine bir yer edinebilmesi için aitlik duygusunu tamamlayan önemli bir parçadır.

Kimi kişiler ne yaparlarsa yapsınlar, en iyisini en güzelini de yapsalar “görünmez”dirler. Ne takdir alırlar ne de başarıları görünür. Bu kişilerin geriye dönüp baktığınızda ya hiç fotoğrafları )bebeklik ve erken yaş) çekilmemiş ya da hamileliği döneminde bir sebepten dolayı annesi bu hamileliği gizlemek zorunda kalmıştır. Yani kişi her iki boyutta da görünmezdir.

Bu yaşamda da çevrelerindeki herkesin fotoğraflarını çeken kişilerdir. Sevdiklerinin çocuklarının hiçbir anını kaçırmak istemezler.

Dikkat edin çevrenizde bu tarz kişiler varsa, kendi resimlerinin çekilmesini de çok istemezler, çünkü kendilerini resmedilecek kadar güzel asla bulmazlar. Duygusal açlığını yemek ile doldurmuşsa kilo olarak bir savunma mekanizması yüklemiştir kendisine. Böylece değil kameralara aynalara da küsmüştür.

Gelin bu yazıyı okuduktan sonra çevrenizde böyle bir arkadaşınız varsa, onun güzel bir resmini çekin ve ona yılbaşında  “seni görüyorum ve daima güzelsin, yeni bir başlangıcı hak ediyorsun” diyerek hediye edin.

Her birimizin Dünya sahnesinde emek verdiklerimiz karşısında, hak ettiğimiz güzellikleri sarıp sarmayacağımız güzel günlerimiz olsun.

 

Yıldızın Daima Parlasın

Gülden Güneren

@gulden_guneren

#guldenguneren #yıldızındaimaparlasın #kimlik #identity